Baza wiedzy

To miejsce, w którym znajdziesz publikacje Ekspertów PKF. Szukasz dobrych praktyk w zakresie rachunkowości zarządczej, finansów firmy, audytu, AML i cyberbezpieczeństwa? Potrzebujesz objaśnień do zmian prawnych w tym prawa podatkowego, pracy, europejskiego oraz zrozumiałego tłumaczenia Polskiego Ładu? Poszukujesz najlepszych praktyk w zakresie organizacji szkoleń? Baza wiedzy PKF to dobry adres!
Sama soczysta wiedza poparta praktycznymi przykładami.
Częstuj się!

mloda-szczesliwa-kobieta-odbywa-rozmowe-kwalifikacyjna-w-biurze.jpg
Zatrudnianie cudzoziemców

W ostatnich latach globalnym problemem pracodawców, który dotknął również polskich przedsiębiorców, jest trudność z pozyskaniem odpowiednich pracowników. W 2023 roku wg. badania ManpowerGroup, jednej z czołowych agencji rekrutacyjnych, problem ten deklarowało aż 72% pracodawców. I pomimo, iż jest to o 2% mniej niż przed rokiem to nadal bardzo dużo. W skali globalnej jest to kłopot aż 77% firm. 


czytaj dalej #zatrudnianie #cudzoziemcy #rekrutacja
table-workplace-close-up-man-hands-home-working-typing-laptop.jpg
Praca zdalna: Ekwiwalent albo ryczałt - sposoby ustalania ich wysokości

Zgodnie z ustawą z dnia 1 grudnia 2022 roku zmieniającą Kodeks pracy, wprowadzone zostały regulacje dotyczące pracy zdalnej. Nowe przepisy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku. Nakładają one na pracodawców szereg obowiązków. 


czytaj dalej #szkoleniaPKF #zmianywkodeksiepracy #ekwiwalent
lawyer-is-consulting-clients-about-house-purchase-contract.jpg
Kodeks Pracy 2023- co warto wiedzieć?

Bez mała pół wieku - tyle czasu minęło od przyjęcia Ustawy z dn. 26 czerwca 1974 do dzisiejszej daty.Gdyby spojrzeć na chronologię zmian Kodeksu Pracy z lotu ptaka, można by dostrzec ewolucję praw pracowniczych w Polsce w sposób linearny, niekiedy powolny, często wynikający ze zmian społecznych czy ustrojowych – nigdy jednak autorom przepisu nie przyszłoby do głowy, że jego treść zostanie uzupełniona kiedyś o charakter i regulacje np. pracy zdalnej.


czytaj dalej #prawopracy #kodekspracy #pracazdalna
time-taxes-money-financial-accounting-taxation-concept.jpg
PIT 2023 - co warto wiedzieć?

Od 15 lutego 2023r. można rozliczać PIT za rok 2022. Podatnicy mają czas do 2 maja. W tej prostej informacji ukryty jest jednak bardzo duży zbiór znaków zapytania – nigdy bowiem podatnicy nie mieli tylu wątpliwości odnośnie rozliczenia – wielu z nich może być zaskoczonych tym, jak fiskus przygotował i obliczył im rozliczenie podatkowe za poprzedni rok. Ponadto, nowelizacja przepisów wprowadziła nowe ulgi dla rozliczających się m.in ulga dla rodziców 4 plus, ulga dla seniorów czy ulga termomodernizacyjna. Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom.


czytaj dalej #podatki #szkolenie #PIT
KCRN_23012023.png
Otwarte Spotkanie Klubu Członków Rad Nadzorczych

Członku rady nadzorczej, o co możesz zapytać biegłego rewidenta!


czytaj dalej #RadaNadzorcza #BiegłyRewident #Webinar
coins-paper-money-globe-white-statistic-form-background.jpg
Worldwide Tax Guide 2022/2023 - Przewodnik po podatkach na całym świecie

PKF International wydał właśnie najnowsze wydanie Worldwide Tax Guide 2022 – 2023 – czyli przewodnik po podatkowych realiach w krajach na całym świecie. Polski zespół PKF Tax&Legal miał również swój udział przy tworzeniu poradnika. Zachęcamy do lektury!


czytaj dalej #Tax #Podatek #Podatki
success-business-process-symbol-wood-blocks-stacking-as-step-stair-white-background-copy-space-businessman-hand.jpg
PODATKI 2022. Przegląd artykułów doradców podatkowych PKF Tax&Legal

Jakie zmiany w sankcji VAT ma wprowadzić Slim VAT 3? Czy opłaca się przejść z klasycznego opodatkowania na Estoński CIT? Jak w praktyce wygląda ograniczenie zasady jawności materiału dowodowego ze względu na ważny interes publiczny w postępowaniu podatkowym? Przeczytaj Tax Alerty Doradców Podatkowych PKF! 


czytaj dalej #PKF #Podatki #Tax
success-business-process-symbol-wood-blocks-stacking-as-step-stair-white-background-copy-space-businessman-hand.jpg
Dlaczego podmioty powiązane są wyjątkowo narażone na kontrolę organu podatkowego i jak można to ryzyko zmniejszyć?

Jeszcze niedawno pandemia utrudniała prowadzenie kontroli podatkowych. Teraz podatnicy mogą odczuć intensyfikację działań ze strony organów. 


czytaj dalej #KontrolaPodatkowa #Podatki #VAT
<a href='https://www.freepik.com/photos/business-project'>Business project photo created by tirachardz - www.freepik.com</a>
Szkolenia jako projekt?

Rozglądając się wokół wszystko nazywamy projektem-prace budowlane Pana Zbyszka-projekt budowlany, wyjście przedszkolaków do teatru-projekt edukacyjny czy gotowe „pudełkowe” szkolenie-projekt rozwojowy. W języku polskim słowo „projekt” traktuje się zamiennie ze słowem "przedsięwzięcie". Mamy do czynienia w wszechobecną „projektozą” ale czy rozumiemy czym jest projekt? Wraz z realizacją projektów unijnych zalała nas fala projektów szkoleniowych i rozwojowych. Czy każde szkolenie można tak określić? 


czytaj dalej #szkolenia #PKF #projekt
payment-payslip-invoice-template-concept.jpg
Krajowy System e-Faktur w pigułce

Jak działa Krajowy System e-Faktur? Od kiedy KSeF ma być obowiązkowy? Jakie są korzyści i wyzwania dla podatników wynikające z Krajowego Systemu e-Faktur? Kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie?  Kogo dotyczy obligatoryjne korzystanie z KSeF? 


czytaj dalej #Fakura #KrajowySystemEFaktur #Podatki
male-hands-hold-documents-with-financial-statistics (2).jpg
[NAGRANIE WEBINARU] Jak zarządzać ryzykiem rynkowym w niepewnych czasach?

Webinarium zorganizowane przez PKF Consult i AHK (Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową) na którym omówiliśmy:Przegląd warunków rynkowych w ujęciu makroKrzywą punktów swapowych w kontraktach walutowych i jej wpływ na wycenę instrumentów pochodnychRynek stopy procentowej (aktualne trendy)Towarowy rynek terminowy i jego wpływ na procesy inflacyjne


czytaj dalej
Szkoleniaopartenadowodach.jpg
Jak prowadzić skuteczne szkolenia? Recenzja książki "Szkolenia oparte na dowodach"

Przeczytaj recenzję książki “Szkolenia oparte na dowodach” Ruth Colvin Clark i poznaj często spotykane mity szkoleniowe. Gdzie są granice pamięci (roboczej) mózgu i jakich błędów unikać podczas szkoleń, aby tej pamięci nie przeciążyć. Poznasz też kilka metod, które warto stosować, aby szkolenie przyniosło zamierzone efekty zarówno dla uczestnika i dla Firmy. 


czytaj dalej #HR #Szkolenia #Szkolenie
top-view-reading-overview-calculating-paying-tax-with-smart-phone-from-internet.jpg
Amortyzacja - Tax Alerty Doradców Podakowych PKF

W artykule przeczytasz o zmianach w amortyzacji mieszkań i opodatkowaniu przychodów z wynajmu oraz na temat amortyzacji składników majątku nabytych przed rozpoczęciem ich wykorzystywania w działalności gospodarczej na gruncie Polskiego Ładu.


czytaj dalej
Metafory i analogie w szkoleniach
Metafory i analogie w szkoleniach

W artykule przeczytają Państwo w jaki sposób metafory i analogie mogą wspomóc realizację celów szkolenia oraz wesprzeć prowadzącego w zakresie kształtowania postaw uczestników i przełamywania ich oporu. Otrzymają też Państwo opis ciekawych gier szkoleniowych, o których piszą autorzy w książce.


czytaj dalej #Szkolenia #Książka #Szkolenia
Podatki
Instrumentalne wszczynanie postępowań karnoskarbowych a bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

W jaki sposób powstaje i kiedy wygasa zobowiązanie podatkowe?W jaki sposób dochodzi do zawieszenia oraz przerwania biegu terminu przedawnienia?Jakich rozwiązań poszukują organy podatkowe, aby odwrócić niekorzystne dla siebie skutki związane z przedawnieniem zobowiązania podatkowegoJak rozpoznać, że postępowanie karnoskarbowe zostało wszczęte instrumentalnie?Jakie skutki dla podatnika ma uchwała 7 sędziów NSA I FPS 1/21Co należy rozważyć przy weryfikacji, czy postępowanie karnoskarbowe wszczęto instrumentalnie?Na co wskazuje aktualne orzecznictwo sądów administracyjnych? 


czytaj dalej #PKF #Podatki #Tax
KFS
KFS - Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Jak pozyskać dofinansowanie? [KOMLEKSOWY PORADNIK]

Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w związku z Krajowym Funduszem Szkoleniowym. Jak pozyskać dofinansowanie? Ile czasu trzeba poświęcić na pisanie wniosku? Jakie są priorytety urzędów pracy na 2022 rok? Na co trzeba uważać składając wniosek? Dowiesz się również dlaczego warto skorzystać ze wsparcia PKF przy wypełnianiu wniosków i nie zapłacić za to ani złotówki. 


czytaj dalej #KFS #KrajowyFunduszSzkoleniowy #Szkolenia
Work Life Balance Dyrektywa
Dyrektywa Work-Life Balance

Jakie są planowane zmiany w prawie w związku z Dyrektywą work-life balance? Jakie są kluczowe założenia do projektu ustawy implementującej dyrektywę work-life balance? Zapraszamy do lektury artykułów Ekspertów PKF Consult. 


czytaj dalej #WLB #WorkLifeBalance #PrawoPracy
AML
AML - Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Jakie są nowe obowiązki przedsiębiorców związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Jakie obowiązki mają spółki w zakresie aktualizacji danych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych? Jakie są zasady odnotowywania rozbieżności między informacjami o beneficjencie rzeczywistym klienta ujawnionymi w CRBR a ustalonymi przez instytucję obowiązaną?


czytaj dalej #AML #CRBR #Prawo
Okładka książki Trener w rolach głównych
Recenzja książki "Trener w rolach głównych"

Przeprowadzić szkolenie? Nic prostszego, powiedzą niektórzy. W rzeczywistości proces szkolenia od poznania potrzeb szkoleniowych i luk kompetencyjnych aż do jego zakończenia to długa droga. Celem szkolenia jest wykorzystanie zdobytej wiedzy codziennej pracy. Recenzując książkę “Trener w rolach głównych” zapożyczamy z niej kilka cennych wskazówek jak powinna wyglądać edukacja dorosłych, jaką rolę powinien pełnić trener i jakie informacje powinien mieć o uczestnikach, a także jakie są najczęstsze błędy popełniane przy formułowaniu celów szkolenia. 


czytaj dalej #Ksiazka #Book #Trener